Раніше ми розповіли про тестування вудилища спінінга Lamiglas Certified Pro X96MTS. Тепер настав час поділитися з вами результатами випробувань іншого вудилища тієї ж серії – Lamiglas Certified Pro X86MTC. Відмінності полягають у тому, що X86MTC коротше на цілий фут. Різниця в іншому – це кастингове вудилище, тобто призначене для експлуатації з мультиплікаторною котушкою. Воно обладнане “курком” (тригером) на котушкодержателі для зручності захоплення і великою кількістю кілець маленького діаметру, розташованих зверху бланка. Кільця цілих 14 штук, що сприяє виключно рівномірному розподілу навантаження на бланк, а також підвищенню чутливості.
Завжди цікаво порівнювати вудилища однієї серії, призначені для безінерційних та мультиплікаторних котушок, особливо коли йдеться про продукцію таких іменитих фірм, як Lamiglas. Справа в тому, що закидання з мультиплікатором за своєю динамікою істотно відрізняється від занедбаності з безінерційною котушкою. Тому провідні світові виробники, які дійсно працюють над створенням кожного вудилища, а не “клепають” їх “від ліхтаря”, роблять різні бланки під вудилища спінінгів і кастингів, навіть якщо абсолютно всі заявлені характеристики будуть абсолютно однаковими, включаючи лад. Крім того, подвійно цікаво було визначити, як поводитиметься на закиданні вудилище з строєм ExFast, адже прийнято вважати, що для повноцінного закидання з мультиплікаторною котушкою оптимальним є напівпараболічний лад вудилища.
До тестування цієї моделі підійшли дуже серйозно. Було зроблено чимало виїздів, спіймано багато риби, і тепер можна претендувати на деяку об’єктивність своїх суджень.
На відміну від своїх спінінгових побратимів, кастинговий Certified Pro виявився гнучкішим. Саме гнучким, а не повільнішим. Тобто по всіх параметрах це справжній “магнум” – потужний комель, і гнучка чутлива вершинка, але ця комлева частина згинається під дещо меншим навантаженням, ніж у спінінгових моделей. Як це відбивається на закиданні? Найпозитивнішим чином. Закидання з безінерційною котушкою різкіше, тут стоїть завдання розігнати приманку до максимально можливої швидкості. А у випадку з мультиплікатором дещо інакше. Принада повинна не просто розігнатися, а розігнати до дуже високих обертів шпулю котушки. Розганяти її потрібно досить швидко, але водночас рівномірно, без різких ривкових навантажень. Усі хто свого часу мав справу з “Невськими” чудово зрозуміють, у чому тут справа – при різких ривках перебіжок не уникнути. Оскільки перед сучасними графітовими вудилищами стоїть завдання служити не тільки “важелем”, але і “цибулею”, що вистрілює приманку при мінімальному зусиллі кидає, зрозуміло, що в розгоні шпулі найважливішу роль відіграє стрій вудилища. Звичайно, дуже важлива поставлена техніка закидання, але якщо один і той же рибалок буде кидати різними вудилищами, результати, швидше за все, помітно відрізнятимуться.
Lamiglas Certified Pro X86MTC при правильно поставленій техніці закидання, що має на увазі повноцінне використання пружних властивостей бланка, показав дуже цікаві результати. Коли рух рибалки під час закидання закінчується, і він фіксує вудилище перед собою, воно так зігнуте, що при силовому закиданні вершина виявляється практично паралельною комлю. Починаючи з цієї фази, можна побачити особливість роботи даної моделі. Вудлище не просто розгинається по всій довжині, надаючи прискорення приманці – воно починає розгинатися від комля до вершини. По бланку як би котиться хвиля. Враховуючи те, що при віддаленні від рукояті, кожна наступна частина бланка має меншу вагу, прискорення помітно зростає. Згадайте досліди на уроках фізики: велика сталева кулька котиться по столу, ударяється в маленьку, і маленька відскакує від неї зі швидкістю у стільки разів більшою, у скільки разів меншою виявляється її маса. Тут той самий принцип. Тому вудилище при довжині 2,59 см, що на сьогоднішній день вважається середньою, вийшло виключно далекобійним. Заявлений тестовий діапазон у перекладі з американських заходів становить 7 – 17,5 г. Але американці мають особливість – іноді сильно занижувати цей параметр. Так і в цьому випадку: вудилище чудово справляється з головками до 30 грамів, без урахування ваги самої джигової принади. Нижня межа визначається не стільки вудлищем, скільки характеристиками самої котушки.
Так, мультиплікатор відіграє важливу роль. Якщо від якості безінерційної котушки дальність закидання залежить незначно, особливо якщо параметри шпулі та укладання волосіні приблизно однакові, то у випадку з мультфільмами все інакше – чим краще котушка, тим краще відбалансована шпуля, краще підшипники, відповідно далі закидання. І досконалість гальмівної системи потрібно врахувати. Не вдаючись у фізичні тонкощі роботи цього механізму, що є темою для окремої великої статті, можна сказати наступне: чим краще розраховані гальма, тим дальнішим буде закид і меншим ризик перебіжки.
Lamiglas Certified Pro X86MTC був випробуваний з сімома різними котушками. З класичних мультиплікаторів (бочонок) це були: Banax Sounion 304 L, Abu Garcia Ambassador Record 41 та 51, Shimano Calcutta 250, Daiwa Millionaire CV-Z 300. З низькопрофільних мультиплікаторів (мильниць): Shimano Antares та Team Dai. Насамперед, хотілося б сказати про те, що приємно здивував Banax Sounion. При досить низькій ціні, котушка показала себе з найкращого боку, особливо при роботі з важкими приманками. Але найвищих результатів вдалося досягти з котушками відомих японських фірм: Daiwa Millionaire CV-Z 300, Shimano Antares та Team Daiwa Fuego. І справа не в тому, що Ambassador чимось гіршим – зовсім ні. Просто наше вудилище, що тестується, не відноситься до важкого класу, воно не занадто жорстке, тому для дальності закидання дуже критичним виявилася вага шпулі. Полегшені шпулі Антареса, Мільйонер і Фуего вудилище розкручує просто здорово, дозволяючи не тільки виконувати дуже далекі закидання, а й працювати з легкими приманками. Але слід врахувати: “мильниці” з полегшеними шпулями далеко не завжди призначені для метання важких приманок. Якщо ловити в основному на важкі приманки, краще віддати перевагу що-небудь із найлегших моделей класичних мультиплікаторів тих же Shimano, Daiwa та Abu Garcia. Але, як правило, рибалок бажає вибрати якусь більш-менш універсальну котушку, якою можна буде вільно кидати і важкі, і відносно легкі приманки. Нехай їй стане одна з міцних “мильниць” з відносно великим діаметром шпулі (більше шпуля – менше частота обертання при закиданні – менше тертя в підшипниках – далі закидання). До того ж “мильниці” зі збільшеною шпулею зазвичай мають потужніші механізми. З котушок, які зустрічаються у нас, можна звернути увагу на Shimano Antares, Shimano Calais, Daiwa Zillion, Team Daiwa Fuego. Ці котушки точно не підведуть. Краще, якщо Shimano Antares та Shimano Calais будуть з магнітними гальмами. Ціна їх вища, але зручність експлуатації все окупає. Daiwa Zillio і Team Daiwa Fuego випускаються тільки з магнітними гальмами, а точніше із запатентованою дайвівською гальмівною системою Magforce, яка є гібридом відцентрового та магнітного гальм, поєднуючи переваги того й іншого. Зараз на вудлищі “прописано” котушка Team Daiwa Fuego. Вона дозволяє дуже далеко закидати будь-які приманки, швидко переходити з однієї ваги на іншу – досить відрегулювати гальмо, для чого всього лише потрібно переставити на кілька поділок коліщатко, що знаходиться на бічній кришці. Осьовим гальмом навіть не потрібно користуватися – воно знаходиться в незадіяному стані.
Є багато рибалок, які сумніваються у здатності кастингової снасті виконувати далекі закиди. Можемо запевнити: Lamiglas Certified Pro X86MTC плюс Team Daiwa Fuego на джигових принадах з головками більше 12 г і на великих щучих воблерах не поступається в дальності занедбаності аналогічної за характеристиками снасті з безінерційною котушкою. Тільки на “безінерціонку” для підвищення дальності доводиться намотувати тонкі шнури, а на Fuego вже давно стоїть японський шнур завтовшки 0,2 мм! Для мультиплікаторної снасті товщина шнура не така важлива – на закиданні вона практично не відбивається.
Під час проведення Lamiglas Certified Pro X86MTC показав просто чудову чутливість. Мало того, що він має високу тактильну чутливість, тобто всі контакти приманки з будь-якими предметами чудово передаються в руку, у цього вудлища ще є така гідність як гнучка вершинка, яка дозволяє відстежувати проводку навіть у тих випадках, коли тактильна чутливість виходить з ігри: при сильному вітрі, мулистому дні і т. д. А клювання передається просто як удар струмом. До речі, вудлище легко утримувати в руці. Через значну конусність бланка, основна маса вудлища знаходиться близько до рукояті, завдяки чому досягається чудовий баланс.
Занадто велика риба на цю снасть поки не траплялася, але кілька щук вагою до 5,5 кг і судаків вагою до 2,5 кг були успішно виведені. На виведенні гнучкість вудилище завжди є плюсом. Вивижувати рибу Lamiglas Certified Pro X86MTC дуже легко – вудилище саме чудово відпрацьовує ривки риби, завдяки чому не доводиться вдаватися до складних технічних прийомів. При цьому вудилище досить потужне (заявлені 17 фунтів за міцністю шнура говорять багато про що), воно вільно дозволяє керувати рибою при виведенні, не даючи прямісінько вирушити в найближчий коряжник. Та й товстий шнур – завжди вагомий аргумент у боротьбі з трофеєм. І не лише у боротьбі з трофеєм. Це вудлище в парі з висококласним мультиплікатором і товстим шнуром виявилося чи не ідеальною снастю для лову в закоряжених місцях. Дальність закидання від товщини шнура не страждає, чутливість висока, плюс з’являється можливість розігнути гачок, витягнути корч на поверхню, рятуючи приманку, та й силовими методами витягти з коряжника судака або щуку.